Funkcionalni trening- Vežbe, programi i sve što želite da znate

Funkcionalni trening se sve više prepoznaje kao ključ za unapređenje svakodnevnog funkcionisanja i sportskih performansi. U ovom blogu ćemo detaljno predstaviti koje se vežbe podrazumevaju pod funkcionalnim treninzima, njihove benefite za telo, i kako izgleda program funkcionalnih treninga za početnike i napredne vežbače.

Kada čujete funkcionalni trening šta je ono što Vam prvo padne na pamet?

Rečenica kojom se može najbolje predstaviti funkcionalni trening je da je to treniranje pokreta, a ne mišića.

U teretani se najčešće fokusira na rad po mišićnim grupama i takvi su i nazivi vežbi (grudi, leđa, biceps, triceps …). Na trenažerima su obeleženi mišići na koje se vežba odnosi i koji se izoluju zadatim vežbama. Nasuprot tome funkcionalni trening nije trening izolacije mišića usmeren na jednu ravan ili jedan zglob. To je koncept treninga u kome pri izvođenju vežbi učestvuje čitavo telo. Čitavo telo se ponaša kao jedan mišić u cilju postizanja sveobuhvatnih rezultata. Кada mišići rade koordinisano telo može da proizvede više snage uz manje napora. Pravilno kretanje takođe omogućava bolju raspodelu snage na više mišićnih grupa. Na taj način se bezbedno i efikasno ostvaruju ciljevi: mršavljenje, hipertrofija, sportske performanse itd.

Funkcionalni trening za vežbače u fitnesu, kao što sam naziv govori, mora da omogući bolje svakodnevno funkcionisanje i da trenira naše telo na način kako ga koristimo svaki dan.

Funkcionalnost se može definisati kao obavljanje funkcije (obavljanje dužnosti) za koju je osoba ili stvar namenjena. Prvo je potrebno definisati funkciju ili karakterističnu akciju ljudskog tela, pa onda kreirati program treninga.

Koja je funkcija pokreta ljudskog tela?

Ljudski pokret se može svrstati u četiri kategorije: kretanje (promene nivoa težišta), guranje, vučenje i rotacija. To su četiri stuba ljudskog pokreta koja su prisutna u svakodnevnom životu. Model sa četiri stuba organizuje osnovne pokrete koje sva tela obavljaju svakodnevno. Cilj treninga treba da bude jačanje i unapredjenje ova četiri stuba. Logično bi bilo da je potrebno trenirati ljudsko telo na način kako se ono kreće i šta radi u svakodnevnom životu. Cilj funkcionalnog treninga u fitnesu je da efekte treninga prevede i primeni u svakodnevnom životu.

Trenirajući više mišićnih grupa istovremeno, pomažete svom telu da bolje funkcioniše kao celina. Trenirate ga da bude sinhronizovani sistem, a ne samo pojedinačni delovi koji rade nezavisno.

Deo zadatog cilja je i to što će  vaš um i mišići naučiti kako da regrutuju što više mišićnih grupa da bi obavili posao, umesto da se oslanjaju  samo na jednu. Time uz manji napor postižemo vidni napredak u izvršavanju kompleksnih zadataka.

Razmislite o podizanju teškog kofera. Ako to učinite nepravilno i samo se sagnete umesto da u isto vreme čučnete verovatno ćete koristiti – i potencijalno naprezati – mišiće donjeg dela leđa. Možda na kraju nanesete štetu svom telu. Ali ako ste se tokom treninga fokusirali na funkcionalne pokrete, biće vam mnogo lakše da pravilno podignete taj kofer: koristeći celo telo. Čučnućete i podizati ga sa poda, koristeći gluteus i noge, a leđa držati ravna, kao što ste navikli da radite sa tegom u teretani.

Savladavanje osnova iz domena fukcionalnog treninga rezultiraće takođe u sposobnosti boljeg uskladjivanja , ravnoteže i svesti o telu, što će vam pomoći da izbegnete nepotrebne povrede.

Pokretanje tela na način da regrutuje više mišićnih grupa odjednom zahteva određeni nivo sinhronizacije, fokusa i osnovne snage (zbog čega su složeni pokreti toliko dobri za izgradnju osnovne snage i stabilnosti). Što više trenirate funkcionalno, to ćete postati bolji u radu na celom telu kao u jednom skladnom sistemu.

Funkcionalni trening je pravi izbor za sve one koji žele da efikasno i bezbedno vežbaju, bez obzira na nivo fizičke pripremljenosti. Predstavlja odlično rešenje za potrebu savremenog čoveka da u uslovima prekomernog sedenja i neaktivnosti na poslu, u školi, na fakultetu… nadoknadi potrebu za kretanjem i boljim zdravljem. Osnovna prednost ovakvog pristupa je u jednostavnosti planiranja svakog treninga, kao i mogućnosti dugoročnog napretka zasnovanog na pravilima sportskog treninga. Omogućava lako i jednostavno programiranje treninga za klijente u odnosu na njihove ciljeve (mršavljenje, hipertrofija …).

Koje se vežbe podrazumevaju pod funkcionalnim treninzima?

Funkcionalni trening obuhvata vežbe koje angažuju više mišićnih grupa i oponašaju svakodnevne pokrete i kretanje. Ključni pokreti koje funkcionalni trening obuhvata su:

  • Kretanje: Promene nivoa težišta, poput čučnjeva i iskoraka
  • Guranje: Guranje i potisak objekata, poput sklekova i potisaka
  • Vučenje: Veslanje i povlačenje
  • Rotacija: Uključivanje rotacionih pokreta, poput ruskih tvistova i TRX Power Pull-a.

 

Kod ovih vežbi sve je dizajnirano da se poboljšaju koordinacija, balans i snaga celog tela, što omogućava bolje funkcionisanje u svakodnevnom životu.

Koji su benefiti vežbi funkcionalnog treninga za telo?

Funkcionalni trening pruža mnoge prednosti za vaše telo, uključujući:

  • Unapređenje svakodnevnog kretanja: Treniranje pokreta koji su prisutni u svakodnevnim aktivnostima smanjuje rizik od povreda i poboljšava ukupnu funkcionalnost tela.
  • Povećanje snage i izdržljivosti: Angažovanje više mišićnih grupa istovremeno povećava mišićnu snagu i izdržljivost.
  • Bolja koordinacija i balans: Sve što zahteva koordinaciju i balans unapređuju ove veštine i pomažu u prevenciji padova i povreda.
  • Smanjen rizik od povreda: Pravilno izvođenje funkcionalnih vežbi smanjuje opterećenje na zglobovima i smanjuje rizik od povreda.
  • Povećana fleksibilnost: Funkcionalni pokreti često uključuju dinamičko istezanje, što povećava fleksibilnost mišića i mobilnost zglobova.
  • Poboljšana kondicija: Kombinacija vežbi za snagu, mišićnu i kardiovaskularnu izdržljivost poboljšava kondiciju i sveukupno zdravlje.

Kako izgleda program funkcionalnih treninga za početnike, a kako za naprednije vežbače?

Program funkcionalnog treninga može se prilagoditi različitim nivoima kondicije. Postoji 4 načina kako možete manipulisati intenzitetom a to su: 

1.Menjanje brzine kretanja

Smanjenjem ili povećanjem brzine kretanja dolazimo do željenog broja ponavljanja. Uopšteno govoreći, što je brže izvođenje, to je vežba teža. Potrebno je povećati snagu da bi se povećao, a zatim smanjio impuls sile koji se proizvodi brzinom.

2. Promena tačaka oslonca

Moguće je imati četiri, tri, dve ili jednu tačku oslonca tokom vežbanja. Baza podrške vežbi (tačka oslonca) može uspešno promeniti intenzitet. Povećanje oslonca za podršku omogućava veću stabilnost i ravnozežu. Smanjenje oslonca pravi veći stres na telo. Što je manji oslonac strukture tela zadužene za stabilnost, mišići stabilizatori i ligamenti su više opterećenji.

3. Manipilisanje obimom pokreta

Podešavanje obima pokreta kod vežbanja može u velikoj meri izmeniti njenu težinu i intenzitet vežbanja. Veći opseg kretanja, posebno za vreme sporog i kontrolisanog kretanja gde zamah ne igra značajnu ulogu, zahteva više angažovanja i često veću kontrolu.

4. Dodavanje spoljašnjeg otpora

Najlakši način za manipulisanje intenzitetom je dodavanje spoljašnjeg otpora, poput bučica, medicinki, sajli, guma za povećanje intenziteta. Spoljašnji otpor je najjednostavniji za određivanje intenziteta kroz broj ponavljanja. Smanjenje ili povećanje opterećenja direktno utiče na broj ponavljanja svake vežbe.

Pogledajte primere za treninge kod počenika i naprednih vežbača.

Za početnike:

  • Incline Push-Ups: Sklekovi na povišenoj površini za lakše izvođenje.
  • Goblet Squat: Čučnjevi sa težinom ispred tela za stabilnost.
  • Bent Over Row: Veslanje sa bučicama za jačanje leđa.
  • Bridge: Podizanje kukova sa poda za jačanje gluteusa.
  • Walking Lunge: Hodajući iskoraci za rad na nogama i gluteusima.

 

Za napredne vežbače:

  • Push-Up to Rotation: Sklekovi sa rotacijom za angažovanje celog tela.
  • Dumbbell Squat: Čučnjevi sa bučicama za povećanje intenziteta.
  • Renegade Row: Veslanje iz plank pozicije za jačanje kora i leđa.
  • Single Leg Romanian Deadlift: Mrtvo dizanje na jednoj nozi za bolji balans i snagu.
  • Curtsy Lunge with Rotation: Ukršteni iskorak sa rotacijom za dodatnu stabilnost i snagu.

Često postavljana pitanja (FAQ)

Funkcionalni treninzi se fokusiraju na izvođenje pokreta koji simuliraju svakodnevne aktivnosti, angažujući više mišićnih grupa istovremeno.

Prednosti uključuju unapređenje koordinacije, balansa, snagu, fleksibilnost i smanjenje rizika od povreda.

Da, funkcionalni treninzi su pogodni za početnike jer se mogu prilagoditi različitim nivoima kondicije.



Preporuke su da se radi funkcionalni trening 2-4 puta nedeljno, sa danom odmora između vežbanja kako bi se omogućio oporavak mišića.

Za funkcionalne treninge potrebna je minimalna oprema, poput TRX traka, bučica, kettlebell-a, medicinskih lopti…

Funkcionalni treninzi su sigurni ako se izvode pravilno i uz pravilnu tehniku, smanjujući rizik od povreda.

Najefikasnije vežbe uključuju čučnjeve, sklekove, iskorake, veslanje i rotacione vežbe. Vežbe koje aktiviraju velike grupe mišića.

Funkcionalni trening program treba uključivati vežbe koje angažuju više mišićnih grupa i oponašaju svakodnevne pokrete, sa postepenom progresijom u intenzitetu.

Da, funkcionalni treninzi pomažu u gubitku telesne težine jer angažuju više mišićnih grupa, povećavajući sagorevanje kalorija.

Vidljivi rezultati se mogu očekivati nakon 4-6 nedelja redovnog vežbanja, uz pravilnu ishranu i adekvatan odmor.

Da, mnoge funkcionalne vežbe uključuju kardio elemente, poboljšavajući kardiovaskularnu izdržljivost.

Funkcionalni trening uz TRX trake pruža sveobuhvatan pristup vežbanju, omogućava unapređenje za celokupnu snagu, koordinacije i svakodnevne funkcionalnosti. Isprobajte TRX vežbe i otkrijte drugačiju viziju treniranja koja će vam pomoći da postignete svoje ciljeve.

Ukoliko želite da saznate više o ovoj temi i da dobijete sertifikat Specijalista Funkcionalnog Treninga prijavite se za uživo kurs koji se održava u Novom Sadu i Beogradu, ili za online kurs kome možete pristupiti tokom cele godine. 🙂

Prijavite se da biste dobijali nove sadržaje, ekskluzivne ponude i još mnogo toga od HFS-a.

Pogledajte i ostale članke

Vežbe za bol u kolenima

Vežbe za bolove u kolenima

Bol u kolenu je česta pojava kod fizički aktivnih muškaraca i žena. Prema najnovijim smernicama iz Journal of Sports Phisical Therapy koje ispituju patelofemoralni bol, približno 25% pojedinaca pati od idiopatskog (bez

Pročitaj više
Pridružite se listi čekanja Obavestićemo Vas kada proizvod bude ponovo dostupan za kupovinu. Molimo Vas da ostavite svoju važeću adresu e-pošte ispod.