Posturalni problemi povezani sa prekomernim sedenjem i kao ih rešiti

Sedentarni način života postao je svakodnevnica, a prekomerno sedenje sve češći uzrok zdravstvenih problema. Sedenje utiče na držanje tela, izazivajući bolove u leđima, vratu i ramenima. Posturalni problemi povezani sa dugotrajnim sedenjem vode do nepravilne posture i nelagodnosti, ali na sreću, postoje načini kako da se popravi držanje i ublaže negativne posledice. U ovom blogu ćemo analizirati tri najčešća problema sa posturom izazvana dugotrajnim sedenjem i predstaviti korektivne vežbe koje mogu pomoći da se problem reši.

Posturalni problemi ikorektivne vežbe

Posturalna distorzija LPHC kompleksa (kuk-karlica-lumbalni deo leđa)

Posturalna distorzija LPHC kompleksa izaziva anteriorni nagib karlice i prekomerni luk u donjem delu leđa, često praćen bolovima u leđima i ukočenošću. Preaktivni fleksori kuka i slabi mišići gluteusa doprinose ovom problemu.

Korektivne vežbe za pravilno držanje:

  1. Rolanje psoasa: Koristite roler za masažu kako biste smanjili napetost u fleksorima kuka. Rolajte polako mišić i kada naiđete na bolno mesto zadržite pritisak 30 sekundi.
  2. Statičko istezanje fleksora kuka: Zadržite istegnut položaj najmanje 30 sekundi, ponovite 1-2 seta.
  3. Vežba Glute Bridge: Ova vežba pomaže u jačanju gluteusa, koji je antagonist fleksora kuka. Uradite 1-2 seta od 10-15 ponavljanja.

Zaobljena ramena

Zaobljena ramena su česta posledica prekomernog sedenja u nepravilnom položaju, a mogu uzrokovati bol u leđima i ograničenu pokretljivost. Kada su ramena zaobljena, prednji mišići ramena postaju napeti, dok zadnji mišići slabe.

Korektivne vežbe:

  1. Rolanje torakalnog dela kičme: Koristite roler za miofascijalno opuštanje kako biste poboljšali pokretljivost torakalnog dela kičme. Kada pronađete bolnu tačku, zadržite položaj 30 sekundi.
  2. Statičko istezanje pektoralnih mišića: Ova vežba pomaže u otklanjanju napetosti u mišićima grudi. Zadržite istegnut položaj 30 sekundi, ponovite 1-2 seta.
  3. Vežba „Kobra“: Ova vežba jača mišiće zadnjeg dela ramena. Uradite 1-2 seta od 10-15 ponavljanja, fokusirajući se na retrakciju odnosno spajanje lopatica.

Glava pomerena ka napred

Položaj u kojem je gava nagnuta ka napred predstavlja deformitet koji se javlja zajedno sa zaobljenim ramenima i može uzrokovati bol u vratu. Bol u vratu je čest problem kod ljudi koji provode mnogo vremena za računarom. Nastaje usled mišićnog disbalansa gde su mišićima trapezius i levator scapulae preaktivni a duboki mišići vrata preslabi.

Korektivne vežbe:

  1. Istezanje mišića trapeza i levator scapulae: Statičko istezanje ovih mišića pomaže u oslobađanju napetosti. Držite položaj 30 sekundi, ponovite 1-2 seta.
  2. Vežba Chin Tucks („Podvlačenje brade“): Ova vežba jača duboke fleksore vrata i pomaže u vraćanju pravilnog držanja glave. Izvodite 1-2 seta od 10-15 ponavljanja.

Ergonomija sedenja i korektivne vežbe

Ergonomija sedenja igra ključnu ulogu u prevenciji problema sa držanjem. Pravilno postavljanje stolice, monitora i stola može pomoći u smanjenju negativnih efekata dugotrajnog sedenja. Redovno izvođenje vežbi koje aktiviraju miđiće leđa i ramena može sprečiti pojavu bola i poboljšati posturu.

Zaključak

Posledice dugotrajnog sedenja na naše telo mogu biti ozbiljne, ali uz odgovarajuće vežbe i pravilnu ergonomiju sedenja, moguće je smanjiti bol u leđima i popraviti držanje tela. Ključ je u redovnom izvođenju korektivnih vežbi i prilagođavanju radnog prostora kako bi se smanjio rizik od povreda i posturalnih problema.

Prijavite se da biste dobijali nove sadržaje, ekskluzivne ponude i još mnogo toga od HFS-a.

Pogledajte i ostale članke

Pridružite se listi čekanja Obavestićemo Vas kada proizvod bude ponovo dostupan za kupovinu. Molimo Vas da ostavite svoju važeću adresu e-pošte ispod.